Mesačné archívy: január 2015

Ryba na masle

Tento recept je veľmi jednoduchý a rýchly.
Ryby sú veľmi hodnotný zdroj bielkovín a minerálnych látok a zároveň obsahujú minimum tuku. Je v nich zastúpené veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín, najmä omega-3 mastných kyselín, ktoré sú pre náš organizmus veľmi prospešné.
Netreba to však s ich konzumáciou preháňať, pokiaľ nie ste pri mori kde viete, že ryby, ktoré jete sú čerstvo vylovené z mora. Ryby, ktoré sú v mrazákoch niekoľko týždňov a museli do našich obchodov prekonať veľké diaľky, určite okrem hodnostných látok obsahujú aj také, ktoré nie sú práve najlepšie pre naše zdravie.

Ako na to:

  1. Dopredu si rozmrazte ryby.
  2. Na vysoký plech alebo do hrnca, ktorý je vhodný na pečenie nalejte trošku oleja.
  3. Poukladajte ryby, na každú dajte plátok masla, a ochuťte koreninami podľa vlastnej chuti (paprika, bazalka, cesnak…)
  4. Pečte ryby na 180 stupňoch Celzia cca 45 minút, záleží od druhu a množstva.
  5. Podávajte s varenými, pečenými zemiakmi, šalátom…

IMG_20150128_121443

 

Hliva nakyslo

 Prečo jesť hlivu?

Hliva ustricová obsahuje betaglukány, ktoré sú dôležité pre správnu funkciu imunitného systému, taktiež obsahuje celý rad vitamínov B, D, C, K, proteínov, sterolov, niektoré mastné kyseliny a stopové prvky chrómu, medi, železa, jódu, sodíka, selénu a zinku. Hliva obsahuje tiež hubovú vlákninu, vďaka ktorej sa z tela uvoľňujú usadené škodliviny a má vplyv na peristaltiku čriev. Navyše, hliva obsahuje látky v takom množstve a pomere, ktorý ľudskému organizmu maximálne vyhovuje. Hliva si berie živiny zo stromov a človek si ich môže vziať z hlivy.

Potrebujete:
1 väčšiu cibuľu
hlivu
mlieko
1 kyslú smotanu
hladkú múku
olej
cestoviny

 

Ako na to:

  1. Nakrájajte 1 väčšiu cibuľu na kocky a speňte ju na oleji.
  2. Nakrájajte očistenú a umytú hlivu.
  3. Pridajte ju k cibuľke a ochuťte koreninami podľa chuti ( bobkový list, jalovec, koreninová paprika, bazalka…)
  4. Nechajte dusiť, kým hliva nezmäkne, občas premiešajte a dávajte pozor aby neprihorela.
  5. Medzitým si môžete pripraviť vodu na cestoviny, odporúčam cestoviny z tvrdej pšenice, ktoré sa nielen nerozvaria ale tvrdá pšenica obsahuje oveľa menej lepku čo je pre organizmus len plus..ak sa chcete pšenici úplne vyhnúť skúste pohánkové alebo ryžové cestoviny.
  6. Do litrového hrnca vylejte jednu kyslú smotanu, pridajte 2 lyžice hladkej múky a dolejte mlieko do 3/4 hrnca, všetko rozmiešajte aby nezostali hrudky.
  7. Keď bude hliva zmäknutá, pomaly za stáleho miešania prilievajte pripravenú mliečnu zmes, aby sa nezrazila.
  8. Poriadne premiešajte a nechajte všetko ešte raz zovrieť.
  9. Podávajte s cestovinami..

Dobrú chuť :o)

IMG_20150127_121234

IMG_20150127_124014

IMG_20150127_123945

IMG_20150127_130245

Ľahký cuketový prívarok

Prečo tekvicový prívarok:

Dužina tekvice a cukety je bohatá na rozpustnú vlákninu, vodu, vitamín C a betakarotén, ktoré jej dodávajú protirakovinové účinky. Podporuje látkovú výmenu, napomáha chudnutiu, ochraňuje sliznicu žalúdka.  Má detoxikačný účinok, podporuje vylučovanie toxínov, posilňuje imunitný systém. Vysoký obsah draslíka, veľmi nízky obsah sodíka a tuku posilňuje vaše srdce a prečisťuje cievy.

courgette

Tekvica a cuketa je veľmi nenáročná plodina a dá sa pestovať v hocijakej záhradke. Stačí ju raz za čas polievať a bude veľmi dobre rásť aj na kamenistej pôde. Ak si budete cuketu pestovať samy nielen, že budete mať istotu, že je zdravá a bez chemikálií, ale taktiež si môžete z tejto skvelej zeleniny pripravovať nespočetne veľa výborných, ľahkých, zdravých jedál.

Ako na to:

Tento recept je naozaj veľmi jednoduchý stačí vám jeden hrniec a do pol hodiny máte jedlo hotové :o)

  1.  Očistite tekvicu, cuketu a jadro vydlabte lyžicou, (ak je tekvica mladá a jadierka sú mäkké stred môžete nechať) a nastrúhajte ju na slížiky.
  2. Nákrájajte 1 veľkú cibuľu a speňte ju na oleji do sklovita.
  3. Pridajte nastrúhanú tekvicu do hrnca, pridajte soľ, cesnak 1-2 strúčky, bobkový list, rascu…koreniny podľa chuti.
  4. Poduste tekvicu kým nezmäkne a nezovrie. Ak sa chcete vyhnúť mlieku, ste hotový. Takto pripravený prívarok je vynikajúci, rýchly a ľahký.
  5. Ak chcete mliečny prívarok, ktorý je o trošku lahodnejší a sýtejší, pridajte do litrového hrnca 1 kyslú smotanu, mlieko asi do 3/4 hrnca a 2 lyžice hladkej múky.
  6. Roztrepeme zmes aby nezostali hrudky.
  7. Pripravenú zmes pridáme do hrnca z tekvicou a  necháme to znova zovrieť.
  8. Podávame s vajíčkom uvareným na tvrdo alebo s volským okom..

IMG_20150126_120115pic

IMG_20150126_123314pic

IMG_0228

 

Zdravý začiatok a koniec dňa

Skúste začať ráno pitím teplej citrónovej vody

lemon

Ja sama píjavam teplú citrónovú vody ráno na lačno a nedám na to dopustiť.

O benefitoch citrónovej vody ste už určite počuli, tento recept je veľmi známy a využívaný, pretože pitie teplej citrónovej vody ráno na lačno:                                                                             čistí pleť                                                                                                                                                                          zrýchľuje metabolizmus (a tým napomáha  chudnutiu)                                                               posilňuje imunitný systém                                                                                                                           vyrovnáva pH organizmu (prevencia vzniku rakoviny)                                                                      pomáha pri tráviacich problémoch                                                                                                                   a kopu iných…

Ako na to:

  1. Nechajte vodu zovrieť a ochladnúť na teplotu aby sa dala piť.
  2. Odšťavte polku citróna do pripravenej vody.
  3. Podľa chuti tam môžete pridať trošku soli, škorice, mäty..

Tip: Šťavu z citróna nalejte do trošky studenej vody, potom prilejte vriacu vodu v takom množstve aby sa nápoj mohol hneď piť. Je to oveľa rýchlejšie ako čakať kým zovretá voda ochladne. :o)

 

Surová mrkva na večer

522607_chudnutie-mrkva-stihla-linia-dieta-kura-recepty-telo-postava-zena-novy-cas-pre-zeny

 

Na večer odporúčam konzumáciu surovej mrkvy. Stačí jedna malá mrkvička zjedená večer a účinky na váš organizmus sú ohromné.

Okrem toho, že vás konzumácia mrkvy večer zasýti keď vás chytí hlad v neskorú večernú hodinu, určite prospeje vášmu organizmu. Mrkva v sebe ukrýva vitamíny B, D, K a C a taktiež veľmi dôležitý betakarotén. Z minerálov tu je zastúpené napríklad železo, síra, vápnik, horčík alebo selén. Je dokázané že konzumácia jednej mrkvy denne posilňuje imunitný systém, znižuje hladinu cholesterolu, dokonca v istej miere redukuje aj vysoký krvný tlak. Zaháňa pocity náhleho hladu, dostatočne zasýti žalúdok a naviaže na seba  tuky, z mastných jedlách. Betakarotén okrem iného zabraňuje starnutiu pleti.

Mrkva je nenáročná rastlinka, ktorá rastie dobre v rozličných podmienkach. Ak máte možnosť pestovať si mrkvu, tak to veľmi odporúčam, pretože kupované mrkvy sú síce krásne ale pravdepodobne budú plné dusičnanov a iných chemikálií, ktoré spravia zo zdravej mrkvy jedlo, ktoré vám môže viac uškodiť ako pomôcť. Keď už kupovanú mrkvu, skúste sa sústrediť na kúpu na tržniciach, kde predávajú domáci hospodári a nie v supermarketoch.

Tip: Výbornú a zdravú pochúťku si pripravíte ak nastrúhate mrkvu a jablko a zmiešate ich dokopy. Kto si chce ešte viac pomaškrtiť môže pridať trošku medu a pár kvapiek citrónovej šťavy. Za pár minút máte vynikajúcu pochúťku, ktorá nielen ulahodí vašim chuťovým bunkám ale taktiež zasýti, dodá vám vitamíny a môžete jej bez výčitiek zjesť koľko len budete vládať.

410