Vláknina je súčasťou mnohých pokrmov rastlinného pôvodu, ktorá sa v tráviacom trakte nerozloží na využiteľné živiny, ale zato má pre naše telo mnoho iných prospešných funkcií.
Vlákninu tradične delíme na dva typy:
Rozpustná vláknina sa rozpúšťa vo vode, a tým vytvára hustý gél. Prospieva tak k zmäkčovaniu stolice, čím predchádza zápche. Rozpustná vláknina taktiež zabraňuje prudkému vzostupu hladiny glukózy do krvi po jedle, čím predchádza vzniku inzulínovej rezistencie a pomáha pri udržaní štíhlej línie. Nájdeme ju najmä v ovocí, v koreňovej zelenine, strukovinách.
Nerozpustná vláknina zvyšuje hmotnosť a objem stolice, čím výrazne podporuje zdravie čriev. Pôsobí totiž ako prebiotikum – živná pôda pre prospešné črevné trávenie, ktorých metabolity udržujú bunky hrubého čreva zdravé a chránia ich pred kyslým prostredím vytváraným choroboplodnými baktériami. Najviac nerozpustnej vlákniny obsahujú celozrnné obilniny, orechy či semená.
“Výskumy ukázali, že ľudia schudli, keď do stravy zaradili viac vlákniny aj napriek tomu, že inak nezmenili vôbec nič!“
Vláknina podporuje chudnutie hneď viacerými spôsobmi. Potraviny bohaté na vlákninu sa dlhšie trávia, obsahujú málo kalórií, no vďaka ich veľkému objemu rýchlo zasýtia. Vyžadujú si dôkladné žutie, a preto jeme pomalšie a náš organizmus má čas zaregistrovať nasýtenie skôr ako sa prejeme. Veľmi dôležitým krokom, pre to aby sa účinky vlákniny mohli naplno prejaviť, je zapíjať ju väčším množstvom vody.
Neočakávaný a pomerne málo známy prínos vlákniny spočíva v tom, že sa viaže na žlč a umožňuje jej efektívnejšie vylučovanie. Aby pečeň nahradila tvorbu žlče, musí použiť cholesterol kolujúci v našom krvnom obehu. Týmto vláknina znižuje riziko vzniku ischemckej choroby srdca, ale aj mnohých iných civilizačných ochorení ako je cukrovka či obezita.
Pre nesporne kladné účinky vlákniny na ľudský organizmus sa v dnešnej dobe mnohé potraviny o vlákninu obohacujú. Avšak iba málo ľudí naozaj vie čo sa považuje za celozrnný výrobok.
Aby mal celozrnný výrobok naozaj prospešné účinky na náš organizmus, mal by obsahovať minimálne 6 g vlákniny na 100 g výrobku. A boli by ste prekvapení koľko tzv. “celozrnných potravín” toto kritérium nespĺňa.
Ďalej, celozrnné pečivo nie je to, ktoré je tmavé a posypané semienkami, ale to ktoré má v ceste viditeľnú štruktúru pomletých otrúb.
Ako príklad uvádzam kaiserku vs grahamový rožok.


Čo myslíte, ktoré z nich obsahuje viac vlákniny?
Taktiež pozor na obľúbené náhrady bežného kysnutého pečiva ako sú rôzne pufované výrobky.
Ryžové chlebíky, najmä tie vyrobené z lúpanej ryže obsahujú veľmi málo vlákniny, čoho výsledkom je len to, že po zjedení pár kúskov vám hladina glukózy vyskočí rýchlo hore a po chvíľke budete zase hladní.
Určite lepšia alternatíva je konzumácia rôznych knäckebrotov, suchárov, ktoré sú vyrobené z celozrnných obilnín. Už viete na čo sa zamerať… A hlavne dávajte pozor aby ste si na nich nevylámali zuby :o).