Mesačné archívy: február 2019

Ste často unavení, podráždení a máte chute na sladké? Možno vám chýba vitamín B

Potrebujeme ich v malom množstve, ale ich účinok na náš organizmus je obrovský.

Vitamíny skupiny B predstavujú rôznorodú skupinu bioaktívnych látok, ktoré si naše telo nedokáže samé vytvoriť, preto ich musíme prijímať z potravy.
Najbohatšie zdroje vitamínov skupiny B sú: droždie, pečeň, ryby, orechy, vajcia, celozrnné výrobky..

Vitamíny skupiny B sa výrazne podieľajú na metabolizme sacharidov a tukov, a tým ovplyvňujú aj našu váhu.

detail-d18031338yld_kafe-500x280

Ich nedostatok sa môže prejavovať ako častá únava, podráždenosť, popraskané pery, suchá pokožka, prehnaná reakcia na stres, či časté chute na sladké.

Najmä vitamín B1 (thiamín) veľmi úzko súvisí so spracovaním sacharidov a ich premenou na energiu. Thiamín a inzulín sa navzájom ovplyvňujú: so zvýšenou konzumáciou cukru stúpa aj potreba vitamínu B1.

Zvýšenú potrebu vitamínov skupiny B si náš organizmus žiada hlavne na jar, ako podporu nervovej činnosti, metabolizmu a ako prvú pomoc proti jarnej únave.


Preto sa v tomto období odporúča ich zvýšená konzumácia aj vo forme doplnkov výživy.
Nemusíte sa báť nežiadúcich účinkov. Predávkovanie vitamínmi skupiny B je prakticky nemožné, keďže ide o vitamíny rozpustné vo vode. Ich prípadný nadbytok jednoducho vymočíte.
Samozrejme, treba dodržiavať odporúčané dávkovanie, pretože ako pri všetkom platí aj dobrého veľa škodí.

Pesticídy sú skrytá hrozba v potravinách. Tieto ich obsahujú najviac / najmenej

Každoročne organizácia the Enviromental Working Group, kontroluje trh s ovocím a zeleninou aby zistila, ktoré z týchto konvenčne pestovaných potravín obsahujú najviac a najmenej reziduií chemických pesticídov.

 

wash-fruits

 

Report z roku 2018 ukázal, že viac ako 70% zo všetkých testovaných potravín bolo kontaminovaných zbytkovými pesticídmi.

Najhoršie dopadlo ovocie s tenkou šupkou ako sú jahody, jablká, nektarinky a listová zelenina.
Na druhej strane potraviny ako avokádo, ananás či kukurica obsahujú len málo reziduií pesticídov, keďže ich hrubšia šupa zabraňuje preniknutiu pesticídov z postrekov do konzumovanej časti potraviny.

Kompletný zoznam najznečistenejších potravín roku 2018, tzv. “Dirty Dozen”:

1. Jahody

2. Špenát

3. Nektarinky

4. Jablká

5. Hrozno

6. Broskyne

7. Čerešne

8. Hrušky

9. Rajčiny

10. Stonkový zeler

11. Zemiaky

12. Sladká paprika

 


 

Najmenej pesticídmi kontaminované potraviny, tzv. “Clean 15″:

1. Avokádo

2. Kukurica

3. Ananás

4. Kapusta

5. Cibuľa

6. Mrazený zelený hrášok

7. Papája

8. Špargľa

9. Mango

10. Baklažán

11. Medový melón

12. Kiwi

13. Žltý melón

14. Karfiol

15. Brokolica

 


Je už všeobecne známe, že niektoré pesticídy môžu negatívne vplývať na zdravie človek a životné prostredie. Najnovší výskum Harvardskej univerzity zistil, že pesticídy už aj v nízkych dávkach majú vplyv na zdravie dojčiat a malých detí, a taktiež ovplyvňujú úspešnosť oplodnenia. Ženy podstupujúce liečbu plodnosti, ktoré udávali, že denne konzumujú potraviny s vyšším obsahom pesticídov, mali o 26% menšiu pravdepodobnosť na úspešné tehotenstvo v porovnaní s tými, ktoré jedli menej porcií týchto potravín.

Ak máte pravidelne na tanieri niečo z “Dirty Dozen”, mali by ste zvážiť ich nákup v bio oddelení, a to najmä ak ste tehotná alebo máte malé deti.  A ak siahnete po niečom čo má hrubšiu šupu malo by to byť aj napriek konvenčnému pestovaniu čo sa týka pesticídov v poriadku.

Vláknina je zázrak pre naše zdravie. Viete ako vyzerá skutočný celozrnný výrobok?

Vláknina je súčasťou mnohých pokrmov rastlinného pôvodu, ktorá sa v tráviacom trakte nerozloží na využiteľné živiny, ale zato má pre naše telo mnoho iných prospešných funkcií.

Vlákninu tradične delíme na dva typy:

Rozpustná vláknina sa rozpúšťa vo vode, a tým vytvára hustý gél. Prospieva tak k zmäkčovaniu stolice, čím predchádza zápche. Rozpustná vláknina taktiež zabraňuje prudkému vzostupu hladiny glukózy do krvi po jedle, čím predchádza vzniku inzulínovej rezistencie a pomáha pri udržaní štíhlej línie. Nájdeme ju najmä v ovocí, v koreňovej zelenine, strukovinách.

Nerozpustná vláknina zvyšuje hmotnosť a objem stolice, čím výrazne podporuje zdravie čriev. Pôsobí totiž ako prebiotikum – živná pôda pre prospešné črevné trávenie, ktorých metabolity udržujú bunky hrubého čreva zdravé a chránia ich pred kyslým prostredím vytváraným choroboplodnými baktériami. Najviac nerozpustnej vlákniny obsahujú celozrnné obilniny, orechy či semená.

“Výskumy ukázali, že ľudia schudli, keď do stravy zaradili viac vlákniny aj napriek tomu, že inak nezmenili vôbec nič!

Vláknina podporuje chudnutie hneď viacerými spôsobmi. Potraviny bohaté na vlákninu sa dlhšie trávia, obsahujú málo kalórií, no vďaka ich veľkému objemu rýchlo zasýtia. Vyžadujú si dôkladné žutie, a preto jeme pomalšie a náš organizmus má čas zaregistrovať nasýtenie skôr ako sa prejeme. Veľmi dôležitým krokom, pre to aby sa účinky vlákniny mohli naplno prejaviť, je zapíjať ju väčším množstvom vody.

Neočakávaný a pomerne málo známy prínos vlákniny spočíva v tom, že sa viaže na žlč a umožňuje jej efektívnejšie vylučovanie. Aby pečeň nahradila tvorbu žlče, musí použiť cholesterol kolujúci v našom krvnom obehu. Týmto vláknina znižuje riziko vzniku ischemckej choroby srdca, ale aj mnohých iných civilizačných ochorení ako je cukrovka či obezita.

Pre nesporne kladné účinky vlákniny na ľudský organizmus sa v dnešnej dobe mnohé potraviny o vlákninu obohacujú. Avšak iba málo ľudí naozaj vie čo sa považuje za celozrnný výrobok.

Aby mal celozrnný výrobok naozaj prospešné účinky na náš organizmus, mal by obsahovať minimálne 6 g vlákniny na 100 g výrobku. A boli by ste prekvapení koľko tzv. “celozrnných potravín” toto kritérium nespĺňa.

Ďalej, celozrnné pečivo nie je to, ktoré je tmavé a posypané semienkami, ale to ktoré má v ceste viditeľnú štruktúru pomletých otrúb.

Ako príklad uvádzam kaiserku vs grahamový rožok.

244.Kaiserka-cereáln-sypaná-zmesou-60g-copy14627-9902659b-2017-10-02

Čo myslíte, ktoré z nich obsahuje viac vlákniny?

Taktiež pozor na obľúbené náhrady bežného kysnutého pečiva ako sú rôzne pufované výrobky.
Ryžové chlebíky, najmä tie vyrobené z lúpanej ryže obsahujú veľmi málo vlákniny, čoho výsledkom je len to, že po zjedení pár kúskov vám hladina glukózy vyskočí rýchlo hore a po chvíľke budete zase hladní.

Určite lepšia alternatíva je konzumácia rôznych knäckebrotov, suchárov, ktoré sú vyrobené z celozrnných obilnín. Už viete na čo sa zamerať… A hlavne dávajte pozor aby ste si na nich nevylámali zuby :o).